Šunų kastracija ir sterilizacija

Egzistuoja įvairių nuomonių apie gyvūnų kastraciją ir sterilizaciją, todėl nuspręsti, ar vertėtų gyvūnui atlikti tokią procedūrą – gana sudėtinga.Naudinga informacija apie šias procedūras su Jumis dalinasi veterinarijos gydytoja Rita Švaikauskaitė.

Sterilizacija (gimdos ir kiaušidžių pašalinimas)

Kalėms sterilizaciją geriausia atlikti nuo šešių iki devynių mėnesių. Šiek tiek didesnė pooperacinų komplikacijų rizika yra vyresnio amžiaus šunims, taip pat šunims, kurie turi antsvorio ar kitų sveikatos problemų. Kalės paprastai rujoja dukart per metus. Ruja vidutiniškai trunka 3 savaites ir pasireiškia kraujavimu iš lytinių takų, kale ima domėtis ir kiti šunys.

Kodėl verta sterilizuoti kalę?

Didelis procentas nesterilizuotų vyresnio amžiaus kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra . Dėl hormono progesterono poveikio suplonėja gimdos sienelės ir užsidaro jos kaklelis. Taip susidaro bakterijų augimui palanki aplinka. Bakterijos dauginasi lėtai, keletą metų, kol galiausiai gimda prisipildo pūlių ir kalė suserga.

Tariamas šunų nėštumas – antrasis galimas susirgimas. Tai nėra nei patologija, nei anomalija. Ši būsena yra susijusi su hormoniniu disbalansu, atsiradusiu kalytės kūne po rujos. Nepriklausomai nuo to, ar ji buvo apvaisinta, ar ne, po rujos šuns organizme ima gamintis tie patys hormonai, kurie atsiranda ir esant nėštumui: sumažėja hormono progesterono kiekis, o prolaktino kiekis atvirkščiai – staigiai padidėja. Tokie hormoniniai pakitimai ir iššaukia nėštumo simptomų atsiradimą.

Reprodukcinės sistemos navikai – dariniai, kurie taip pat gali atsirasti nesterilizuotos kalės gimdoje ir kiaušidėse. Laiku nesterilizuotos kalės taip pat dažnai susiduria su pieno liaukų navikais, kurie būna piktybiniai arba gėrybiniai. Sterilizacija gali iš esmės sumažinti šios rūšies navikų atsiradimą. Pavyzdžiui, net 50 proc. visų kalėms diagnozuojamų navikų sudaro pieno liaukų navikai, taip dažniausiai atsitinka dėl hormonų poveikio pieno liaukoms. Todėl veterinarai rekomenduoja kales sterilizuoti kiek įmanoma anksčiau. Jei kalė sterilizuojama po pirmos rujos, tikimybė jai susirgti onkologine liga sumažėja iki 0,05 proc. Tuo tarpu kuo ilgiau kalė nesterilizuojama, tuo didesnė tikimybė jai susirgti vėžiu. Onkologinių ligų pasireiškimo pavojus didesnis vyresniems gyvūnams.

Šuns kastracija (sėklidžių šalinimas)

Šunų kastracijos procedūrą geriausiai atlikti 5-6 mėnesių šuniukams, tačiau dėl tinkamiausio laiko visada geriausiai jums patars veterinaras. Patinams atliekant kastraciją pašalinamos sėklidės prapjovus kapšelį. Tai visiškai nesudėtinga procedūra.

Kodėl verta kastruoti patiną?

Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireškia nepageidautina elgsena, susijusi su lytiniu instinktu – agresyvumas, lipimas ant kitų šunų ar žmonių. Patinas iš labai toli užuodžia rujojančios patelės feromonus, todėl gali nubėgti toli nuo namų ieškodamas kalės. Dėl to atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jis nebegrįš į namus, pasiklys. Šunų kastracija turi vieną teigiamą efektą – vyresniame amžiuje kastruoti patinai neserga prostatos ligomis. Todėl laiku kastravę savo augintinį, išvengsite visų prieš tai išvardintų problemų.

SVARBU:

Gyvūnai po sterilizacijos/kastracijos atsigauna tą pačią dieną, todėl atlikus operaciją ryte, po pietų savo augintinį jau galite pasiimti iš veterinarijos klinikos.

Kadangi atliekant kastraciją/ sterilizaciją gyvūnui taikoma anestezė, prieš šią procedūrą jis turi būti nešertas mažiausiai pusę paros.

Veterinarijos klinika Belveta LT

Adresas: Laisvės pr. 82, Vilnius

Vet. gydytoja Rita Švaikauskaitė

Tel. nr.: +37065909633, el. paštas: [email protected]

Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.